Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
schönsten Sprüche zum Geburtstagbesten Sprüche zum Geburtstagherzlichsten Geburtstagsreime
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Detian FallsWodospad Detian został uznany za największy wodospad międzynarodowy w Azji, gdyż znajduje się on na granicy wietnamsko-chińskiej. Obecnie jest to czwarty, co do wielkości wodospad wzdłuż granicy państwowej, po wodospadach Iguazu, wodospadzie Wiktorii i wodospadzie Niagara.Wodospad znajduje się w górnym biegu rzeki Guichun. Rzeka ta ma swoje źródło w Chinach, następnie przez Guangxi płynie do Wietnamu, a następnie znowu wraca do Guangxi.

Szerokość wodospadu wynosi 100m, wysokość natomiast 80m. Jeśli jednak uwzględnić stronę wietnamską ze stroną chińską, jako jedną wielką jednostką, to można powiedzieć, że ma on ogólną szerokość 200 m. Wodospady znajdują się w obszarze dojrzałych formacji krasowych, gdzie pierwotna warstwa skał wapiennych ulega erozji. Liczne strumienie wypływają z podziemnych szczelin wzdłuż niższych poziomów terenu. Wodospad składa się z trzech potężnych kaskad. Miejscami woda spada z wysokości aż 30 m.

W zależności od pory roku zmienia się ilość wody przepływającej przez wodospad. W porze deszczowej przepływ wody jest największy, a tym samym wodospad prezentuje się najbardziej okazale. Wodospad najlepiej podziwiać od chińskiej strony, wtedy naszym oczom ukazuje się jego bajeczne piękno na tle malowniczych gór znajdujących się po stronie Wietnamu.

Wodospad składa się z dwóch części. Główny wodospad (nazwany Wodospadem Detian) znajduje się po chińskiej stronie rzeki Guichun, po stronie wietnamskiej rzeki jest Wodospad Ban Gioc. Wodospad znajduje się głęboko w wilgotnym tropikalnym lesie, umożliwiając turystom przyjemny odpoczynek w spokoju i ciszy, z dala od zgiełku wielkiego miasta. Turyści odwiedzający wodospady mogą się cieszyć przepięknymi widokami oraz wspaniałym dźwiękiem spadającej wody, który da się słyszeć już z ogromnej odległości.

Wodospadzagościł w kilku chińskich filmach różnego gatunku. Bajeczna sceneria umożliwiła na kręcenie wspaniałych zdjęć zarówno w filmach akcji jak i na potrzeby romantycznych ujęć.

Napisano także o nim kilka piosenek.

Nadrzędna kategoria: Azja
in Wietnam