Najnowsze komentarze

 • Tipasa

  Januszek 25.05.2019 10:06
  Czy jakieś biuro podróży proponuje teraz wycieczki do Algierii?

  Czytaj więcej...

   
 • Wodospady Wiktorii

  Krzysztof 23.05.2019 16:30
  Wybieramy się z żoną w październiku. Co prawda do RPA, ale w programie mamy również Wodospad Wiktorii.

  Czytaj więcej...

Aparados da Serra

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
TPL_IN
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Aparados da Serra
Aparados da Serra

Aparados da Serra jest skupiskiem największych kanionów w Brazylii. Niektóre wznoszą się na wysokość do 900 m. Kaniony zaczęły się tworzyć 130 milionów lat temu, kiedy podziemna eksplozja spowodowała silną erupcję lawy bazaltowej. Ostre krawędzie, które wytworzyły się z tego procesu, wydawały się być przycięte nożem, co dało nazwę Aparados da Serra. Dziś kaniony mają wyjątkową różnorodność biologiczną: atlantycki las deszczowy na dnie, las chmurowy na stromych skarpach i las araukarii na obrzeżach zwanych Campos de Cima da Serra. Kaniony znajdują się w parkach narodowych Aparados da Serra i Serra Geral, a krajobraz na stokach jest otwarty dla zwiedzających i stanowi główną atrakcję turystyczną parku narodowego Aparados da Serra. Zwiedzać można kaniony Itaimbezinho, Malacara i Fortaleza.

Aparados da Serra - Galeria zdjęć

Jak dojechać do Aparados da Serra

Aby dostać się do PN, trzeba najpierw znaleźć lot do Porto Alegre. Na lotnisku najlepiej wynająć samochód i przejechać trasami BR-290 i BR-101 aż do skrzyżowania autostrady SC-450, a stamtąd do miasta Praia Grande w Santa Catarina u podnóża kanionów . Droga jest dobra. Po drodze, w Rio Grande do Sul, trzeba dwukrotnie przejechać przez pobór opłat. Opłaty za przejazd wynoszą 2x 12,60 BRL (w sumie 24 zł). Praia Grande znajduje się w odległości 245 km od Porto Alegre.

Co zobaczyć w Parku Narodowym Aparados da Serra

Kanion Itaimbezinho

Jedną z głównych atrakcji Parku Narodowego Aparados da Serra jest wędrówka na skraj słynnego Cânion Itaimbezinho. Itaimbezinho o długości 5,8 km i głębokości do 900 metrów jest pełne wodospadów. Jednak ze względu na dużą wysokość, wiele z tych wodospadów znika we mgle przed uderzeniem o ziemię.

Szlaki turystyczne

Trasa Trilha do Vértice ma około 500 metrów długości, znajduje się w pobliżu centrum dla zwiedzających i można ją przejść bez towarzystwa wykwalifikowanych przewodników. Pozwala obserwować nie tylko wodospad Andorinhas, ale także wierzchołek Cânion Itaimbezinho. Przejście trwa około godziny.

Z kolei trasa Cotovelo, z nieco ponad 3 km długości, przecinająca potoki i wytyczona na skraju kanionu, zapewnie zwiedzającym niezapomniany widok na całą okolicę. Trasa około 3 godzinna.

Dla tych, którzy chcą poznać Itaimbezinho głębiej, proponowana jest wędrówka przez skaliste koryto o długości około 8 km przebiegające przez zamkniętą dżunglę, niektóre studnie i wodospady. W niektórych miejscach konieczne jest przejście przez rzekę z jednego brzegu na drugi. Dostęp do tej konkretnej trasy znajduje się w dolnej części wejścia do parku w bramie Rio do Boi, około 12 km od Praia Grande. Trasa zajmuje około 6 godzin czasu.

Aparados da Serra – kiedy jechać

Temperatury w regionie notują niewielkie wahania. Średnio od 15ºC w lipcu, do 22ºC w styczniu. Również opady w każdym miesiącu są podobne i wynoszą ok. 100mm. Jedynie wrzesień i październik są trochę bardziej mokre. Wtedy miesięczna suma opadów wynosi ok. 150mm. Tak więc w ciągu całego roku można spodziewać się dość podobnych warunków pogodowych.

Park jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, w godzinach od 8:00 do 17:00, od wtorku do niedzieli (otwarcie w poniedziałki, tylko gdy przypada święto narodowe, karnawał, święta Bożego Narodzenia lub Sylwester).

Cena biletu wynosi 14,00 BRL za osobę. Brazylijczycy mają zniżkę, płacą 7,00 BRL, a turyści poniżej 12 i powyżej 60 lat są zwolnieni.


Koordynaty GPS


Kraj: Brazylia

Nazwa: Parque Nacional de Aparados da Serra

Latitude: -29.19192
Longitude: -50.10213
DMS Lat: 29° 11' 30.9000'' S
DMS Long: 50° 06' 07.7000'' W

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież