Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tsodilo Hills to rzadkie i wyjątkowe miejsce, w którym panuje atmosfera intryg i tajemniczości. Słowo Tsodilo pochodzi od słowa „sorile” z Hambukushu, które oznacza czysty. Uważa się, że jest to miejsce pierwszego Stworzenia przez Buszmenów, którzy namalowali ponad 3500 malowideł naskalnych na wspaniałych kamiennych ścianach wzgórz. Niektóre z obrazów pochodzą z około 800 do 1300 roku. Być może dlatego to miejsce jest uważane przez miejscowych za święte.

Wzgórza Tsodilo mają szczególne znaczenie dla mieszkających tu od tysięcy lat Buszmenów. Wzgórza Tsodilo składają się z czterech dużych kawałków skały, wyrastających nieoczekiwanie z suchej przestrzeni pustyni. Buszmeni nazywali większą skałę „mężczyzną”, mniejszą nazywano „kobietą”, a najmniejszą „dzieckiem”. Według legend czwarte wzgórze było pierwszą żoną mężczyzny, którą zostawił dla młodszej kobiety, a która teraz grasuje w tle.

Buszmeni wierzą, że wzgórza są miejscem spoczynku duchów zmarłych i że ich bogowie żyją w grotach na Wzgórzu Kobiet, skąd rządzą światem. Najświętsze miejsce znajduje się w pobliżu szczytu Male Hill. Legenda głosi, że pierwszy duch modlił się po stworzeniu świata. Uważa się również, że ci bogowie spowodują nieszczęście i nieszczęście, jeśli ktoś poluje lub spowoduje śmierć w pobliżu wzgórz.

Sztuka naskalna:

Wzgórza Tsodilo są jednym z najbardziej znaczących historycznie miejsc sztuki naskalnej na świecie, szczycą się 500 pojedynczymi miejscami reprezentującymi tysiące lat zamieszkiwania przez ludzi. Nikt nie zna dokładnego wieku obrazów, chociaż uważa się, że niektóre mają ponad 20 000 lat, podczas gdy inne mają zaledwie sto lat.

Legenda Hambukushu:

Mieszkańcy Hambukushu wierzą, że ich bóg, Nyambe, pierwotnie zrzucił swoje plemię i zwierzęta gospodarskie na ziemię na żeńskim wzgórzu. Ich dodatkowym dowodem są odciski kopyt wyraźnie wyryte w skale, wysoko na wzgórzu. Logicznym wyjaśnieniem mogłoby być, że mogą to być ślady starożytnych dinozaurów lub po prostu ślady erozji.

Dzika przyroda:

Tsodilo Gecko to mały, nocny gekon z brązowymi i żółtymi paskami i jest bardzo wyjątkowy na wzgórzach Tsodilo. Oprócz Kudu, Steenbok i Duiker, które mają możliwość życia na obszarach bezwodnych, na tym obszarze nie ma zbyt wiele zwierzyny łownej. Chociaż na wzgórzach często można znaleźć ślady lampartów, same drapieżniki są rzadko spotykane. Obserwowanie ptaków na wzgórzach Tsodilo może być rozsądne, jeśli spędzasz trochę czasu w okolicy, ponieważ większość ptaków znajduje się w mieszanym lesie dalej od wzgórz. Dzioborożce żółtodzioby, szare louries i zięby melby to tylko niektóre z częściej spotykanych gatunków.

Nadrzędna kategoria: Afryka