Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rezerwat dzikich zwierząt Khutse to obszar rzadko odwiedzany w porze suchej. Jednak gdy tylko nadejdą potężne burze z Kalahri, wzrasta liczba dzikich zwierząt, a także liczba odwiedzających.

Początki rezerwatu dzikich zwierząt Khutse

Rezerwat dzikich zwierząt Khutse o powierzchni 2500 km² był drugim obszarem ochrony dzikiej przyrody ogłoszonym w 1971 r. Po rezerwacie przyrody Moremi i znajduje się na terenach plemiennych Bakwany.

KGR graniczy z Centralnym Rezerwatem Dzikich Zwierząt Kalahari na północy i jest jednym z rzadziej odwiedzanych rezerwatów Botswany. Stanowi część starego systemu rzecznego, który rozciągał się na północny wschód aż do jeziora Makgadikgadi. Około 15000 lat temu był to jeden z największych dopływów jeziora. Pozostałością po tych rzekach są tylko wyschnięte koryta i miski.

Najlepszy czas podróży dla rezerwatu dzikich zwierząt Khutse

KGR graniczy bezpośrednio z południem Centralnego Rezerwatu Dzikich Zwierząt Kalahari, a Gabarone jest oddalone o około 200 kilometrów. Sieć drogowa o długości 170 km jest w dość dobrym stanie, ale obejmuje kilka głębokich odcinków piasku i jest dostępna tylko dla pojazdów 4x4.

KGR to raczej suchy obszar. Ponieważ opady deszczu pojawiają się dość późno w ciągu roku, krajobraz zazielenia się dopiero w styczniu / lutym. To także czas na ciężkie burze Kalahari. W miesiącach od kwietnia do lipca liczba dzikich zwierząt jest najwyższa. Duże stada przybywają dopiero po intensywnych deszczach, aby paść się na szerokich trawiastych równinach. To właśnie w tych miesiącach większość turystów odwiedza rezerwat, ale jest on mniej uczęszczany niż inne parki i rezerwaty.

W późniejszej porze suchej liczebność dzikich zwierząt jest niska i rozległa. Od września do grudnia jest gorąco, sucho, zakurzone i często bardzo wietrzne.

Dzika przyroda w rezerwacie Khutse Game Reserve

W porze deszczowej i tuż po niej na sawannie buszu można spotkać stada kudusów i bawołów. Patelnie są odwiedzane głównie przez skoczka, oryksy i gnu, a także wiewiórki ziemne. Gepardy i żyrafy są rzadkie, częściej można spotkać lamparty, hieny brunatne i stada lwów oraz oczywiście obfitość ptaków.

Zakwaterowanie w rezerwacie dzikich zwierząt Khutse i informacje dotyczące podróży

W KGR nie ma żadnych lóż. Khutse Kalahari Lodge, 10 km od bramy wejściowej do rezerwatu Khutse Game Reserve, częściowo spłonęło i jest obecnie zamknięte.

W KGR znajduje się 25 kempingów, z których wszystkie oferują niewiele cienia i brak wody. Patelnie Khutse, Molose i Moreswe mają jednak podstawowe latryny i prysznice bez wody. Zwiedzający muszą przynieść wodę, paliwo itp., Ponieważ nie ma możliwości zakupu zapasów w rezerwie.

Nadrzędna kategoria: Afryka