Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rezerwat Central Kalahari Game Reserve, lub CKGR, jak jest również powszechnie znany, jest najlepszym miejscem na "odległe" safari. Obejmuje ponad 50 000 km², z których większość jest nadal niedostępna, zwłaszcza na południu. Chociaż w rezerwacie zawsze były małe grupy Buszmenów, dopiero niedawno stał się on bardziej dostępny - na północy - dla publiczności. Nawet teraz region ten co roku odwiedza zaledwie garstka turystów.

Najbardziej znanym opisem tego obszaru jest nawiedzająca książka Cry of the Kalahari , napisana przez amerykańskich biologów Marka i Delię Owens na temat ich badań w Deception Valley.

Safari do rezerwatu zwierzyny Central Kalahari

W Rezerwacie Central Kalahari znajdują się tylko dwa prywatne, stałe obozy, chociaż mobilne safari to również fantastyczny sposób na zwiedzanie rezerwatu. Zazwyczaj 3-dniowy pobyt w jednym ze stałych obozów jest idealny. Dłuższe pobyty są zdecydowanie zalecane podczas mobilnego safari, ponieważ da to czas na zwiedzanie rozległego obszaru.

Centralny Rezerwat Dzikich Zwierząt Kalahari obozy safari i schroniska

Zarówno Kalahari Plains Camp, jak i Tau Pan działają w Centralnym Kalahari od wielu lat. Oglądanie gier w obu może być fantastyczne o właściwej porze roku. Istnieją również trzy sąsiednie obozy poza granicami rezerwatu, które oferują doświadczenie Kalahari. Deception Valley Lodge, Dinaka i Haina Kalahari Lodge stają się coraz bardziej popularne, ponieważ przestrzeń w obozach wewnątrz rezerwatu jest ograniczona.

Zajęcia na safari w Rezerwacie Dzikich Zwierząt w Central Kalahari

Podczas pobytu na terenie rezerwatu obowiązują Cię zasady parku narodowego, więc oba obozy - i mobilne safari - opierają swoje działania wokół gier w ciągu dnia. W prywatnych rezerwatach w północnej części środkowego Kalahari zajęcia są bardziej elastyczne i mogą oferować nocne przejażdżki i piesze safari.

Dzika przyroda środkowej Kalahari

Ekosystemy, dzikie zwierzęta i krajobrazy w Rezerwacie Środkowej zwierzyny Kalahari bardzo różnią się od tego, co można spotkać dalej na północ w regionach Okawango. Wraz z nimi pojawiają się różne gatunki, które są tu bardziej płodne niż gdzie indziej w Botswanie, takie jak hiena brunatna, wilk polarny, oryks, lis uszaty i struś.

Zwierzęta z rezerwatu dzikich zwierząt Central Kalahari

Oglądanie dzikich zwierząt w środkowym Kalahari może wydawać się rzadkie w porównaniu z gęstością gier, które często można zobaczyć w regionie Okavango-Linyanti-Chobe. Springbok to najliczniejszy z dużych roślinożerców. Liczebność Oryxa w środkowym Kalahari jest również bardzo silna, często można ją spotkać na równinach z niską trawą podczas opadów w stadach przekraczających 100. W dużych ilościach można znaleźć również jelenia rogate, elandy, antylopy gnu, kudu i żyrafy.

Głównymi drapieżnikami są tu lew, gepard i lampart, choć lamparty są znacznie rzadziej spotykane. Lwie dumy rozciągają się na dużych terytoriach i łączą je luźne skojarzenia. Wiele lwów żyje samotnie lub w parach i często poluje na mniejsze ofiary, takie jak jeżozwierze. Niska gęstość drapieżników w Środkowej Kalahari sprawia, że jest to idealne miejsce dla gepardów, co czyni je jednym z lepszych miejsc w Afryce Subsaharyjskiej.

Ptaki z rezerwatu dzikich zwierząt Central Kalahari

Ptactwo w środkowej Kalahari jest zróżnicowane. Największy z ptaków, struś i drop kori, radzą sobie wyjątkowo dobrze i są powszechnie zauważane. Gołębie są dobrze reprezentowane z żółwiami przylądkowymi, śmiejącymi się gołębiami i gołębiami Namaqua, które są widoczne w dużych ilościach.

W rezerwacie można również spotkać wszystkie subsaharyjskie gatunki piaskowców. W ciągu dnia mogą być trudne do zauważenia dzięki doskonałemu kamuflażowi, ale rano można zobaczyć duże liczby latające do wodopojów. Powszechne są również duże stada quelei czerwonodziobych, często widzianych, gdy roi się od drzew, aby napić się lub w poszukiwaniu pożywienia.

Najpopularniejszym drapieżnikiem w środkowej Kalahari jest śpiewający blado jastrząb; jest też spora liczba czarnoramich latawców, pustułek, bateleurów, orłów czarnopierśnych i brązowych, orłów bojowych i płowych oraz sokołów.

Nadrzędna kategoria: Afryka