Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W 2000 roku dawny Park Narodowy Mabuasehube-Gemsbok został połączony z byłym Parkiem Narodowym Kalahari Gemsbok w RPA, tworząc nowy Park Kgalagadi Transfrontier. Rezultatem jest dwunarodowy park o powierzchni 28 400 km², który jest jednym z największych i najbardziej dziewiczych obszarów dzikiej przyrody na kontynencie. Park jest także jedynym miejscem w Botswanie, w którym można zobaczyć ruchome wydmy, które wielu błędnie uważa za typowe dla Kalahari.

Kgalagadi jest domem dla dużych stad springboków, gemsboksów, eland i antylop gnu, a także pełnego zestawu drapieżników, w tym lwów (według oficjalnych szacunków populacja lwów w parku wynosi około 450), gepardów (200), lampartów (100) , hieny brunatne (600) i hieny cętkowane (375). Obecnych jest ponad 250 gatunków ptaków, w tym kilka endemicznych gatunków skowronków i dropi.

Sekcja Mabuasehube

Wschodni odcinek Mabuasehube obejmuje 1800 km2 i jest to najłatwiejszy dojazd do parku od strony granicy z Botswaną. Tutaj seria solniczek, oddzielonych klasyczną roślinnością zaroślową Kalahari, sprawia, że ta część parku sama w sobie jest wartościowym celem. To powiedziawszy, jeśli ograniczysz się do Mabuasehube i okolicznych patelni, przegapisz wyjątkową szerokość krajobrazów Kalahari, która jest cechą tego parku.

Dwie największe miski, Mpayathutlwa i Mabuasehube, są również najpiękniejsze, otoczone niskimi wzgórzami, z których rozpościerają się wspaniałe widoki wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Istnieją szlaki 4WD, które omijają obie patelnie. Mpayathutlwa Pan , 12 km na zachód od bramy parku, ma wodopój na północnym krańcu (jedne z najlepszych widoków znajdują się blisko miejsca, w którym szlak prowadzi w dół wzgórza do wodopoju) i dwa atrakcyjne kempingi po zachodniej stronie. Mabuasehube Pan, około 10 km na północ od Mpayathutlwa, jest podobnie wspaniałe, ze wspaniałymi widokami z całego południowego krańca i części wschodniej i zachodniej strony; szlak odchodzi w busz na północnym krańcu, ale w połowie drogi jest dobry punkt widokowy. Mabuasehube Pan jest używany jako lizawka solna przez migrujące stada późną zimą i wczesną wiosną.

Warto również zbadać inne, mniejsze patelnie - Lesholoago, Monamodi i Bosobogolo. Po północnej stronie Khiding Pan , 11 km na zachód od Mabuasehube Pan, surykatki są prawdziwą szansą, jeśli idziesz cicho.

Sekcja Dwie Rzeki

Chociaż do sekcji Two Rivers można dotrzeć z Kaa lub Mabuasehube, dostęp jest nadal najłatwiejszy z Republiki Południowej Afryki. Jakkolwiek tu trafisz, baseny deszczówki, które gromadzą się w suchych korytach rzek Auob i Nossob zapewniają najlepsze możliwości oglądania dzikiej przyrody w parku. Tutaj również natkniesz się na wydmy Kalahari i trawniki porośnięte cierniami wielbłądów.

Zalecamy spędzenie co najmniej trzech dni w tym obszarze parku, powolne przemieszczanie się w tę i z powrotem wzdłuż brzegów rzeki i zanurzanie się w dół do brzegu rzeki, jeśli to możliwe, ale dając również czas na obserwowanie i czekanie z cieni, gdy dzikie zwierzęta przychodzą i odchodzą . Spójrz także na drzewa, szukając poziomych gałęzi, które mogą stanowić punkt obserwacyjny dla śpiącego lamparta.

Do pokonania jest dużo terenu - z Two Rivers do Nossob jest 161 km, a do Polentswa dalsze 61 km, a ten odcinek oferuje najlepsze możliwości obserwowania dzikiej przyrody - i to tylko wzdłuż rzeki Nossob . Nad rzeką Auob jest 121 km z Two Rivers do Mata Mata, co zajmie około 2,5 godziny, a nawet dłużej, jeśli zatrzymasz się po drodze, jak najprawdopodobniej. I nie zaniedbuj szlaków, które łączą dwie rzeki - mało znany jest fakt, że stada lwów kwitną w pobliżu zbiegu rzek, a jest to klasyczny kraj lwów Kalahari.

Dojazd

Odcinek Two Rivers jest dostępny od południa przez Dwie Rzeki i Twee Riverien, a od północy przez Kaa. Dostęp do Parku Narodowego Kalahari Gemsbok prowadzi przez Twee Rivieren. Obie znajdują się około 53 km na północ od przejścia granicznego Bokspits. Przejścia graniczne do Namibii na Union's End i Mata Mata są zamknięte, ponieważ ruch uliczny przeszkadza dzikiej faunie.

Aby dostać się do bramy Mabuasehube, większość podróżnych przybywających ze strony Botswany wybiera uszczelnioną drogę z Kang na południowy zachód do Hukuntsi (108 km). Tuż przed Hukuntsi wyboista droga rozgałęzia się w lewo (na południe) do Lokgwabe (11 km). Z Lokgwabe nieuszczelniona droga (która została zmieniona w 2016 r., Ale w płatach pozostaje piaszczysta) biegnie na południe, następnie na wschód, a następnie ponownie na południe przez 136 km do bramy Mabuasehube. Brama jest oznakowana w różnych punktach po drodze z Lokgwabe. Pozwól na trzy godziny jazdy z Kang do bramy.

Aby dotrzeć do bramy Kaa od strony Botswany, udaj się do Hukuntsi, przejedź przez miasto i wybierz rozsądną, nieuszczelnioną drogę prowadzącą na południowy zachód. Z Hukuntsi jest 59 km do małej osady Zutshwa, a następnie 73 km do bramy. Odcinek Mabuasehube jest możliwy od południa (przez Tshabong), północy (przez Tshane) i wschodu (przez Werdę).

Poruszanie się

Będziesz potrzebować własnego pojazdu z napędem na 4 koła do poruszania się po parku, chociaż do niektórych obozów można dojechać samochodem z napędem na 2 koła. Dwie trasy 4WD łączą dwie części parku i Mabuasehube, ale tylko najbardziej na południe wysunięty z nich (który łączy Nossob i Bosobogolo Pan, 171 km od hotelu i 20 km na południowy zachód od bramy Mabuasehube) jest otwarty dla publiczności. Północny szlak Mabuasehube Wilderness 4x4 Trail (155 km) należy wcześniej zarezerwować za pośrednictwem DWNP w Gaborone lub Maun .

Nadrzędna kategoria: Afryka