Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przedstawiając wspaniały andyjski krajobraz snów z ośnieżonymi wulkanami, strzelistymi górami, bulgoczącymi gorącymi źródłami, mokradłami zamieszkiwanymi przez ptaki i rozległymi dzikimi równinami, najstarszy park narodowy Boliwii stanowi wzorcową lokalizację zarówno dla fotografów, jak i poszukiwaczy przygód. Położony w południowo-zachodnim departamencie Oruro, Park Narodowy Sajama graniczy z prowincją La Pazna północy i chilijski Park Narodowy Lauca na zachodzie. Zajmujący ekoregion Puna, wysoki płaskowyż Andów położony na wysokości 6542 metrów nad poziomem morza, park jest również częścią wulkanicznej Kordyliery Zachodniej, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Boliwii, Navajo Sajama.

Rozległe równiny altiplano zajmujące powierzchnię 1002 kilometrów kwadratowych są głównym pastwiskiem dla legionu wigoni, alpak i lam w parku. W murach Sajamy rozwija się wiele endemicznych roślin i zwierząt, co sprawia, że ​​ich ciągła ochrona ma ogromne znaczenie zarówno dla społeczności lokalnych, jak i naukowych. Ustanowiony jako rezerwat przyrody w 1939 roku, Park Narodowy Sajama był domem dla ludu Aymara z Boliwii od tysięcy lat. Unikalne artefakty, odwieczne miejsca pochówku, malowidła w jaskiniach, małe kościoły z cegły i tajemnicze linie zdobią nieziemski krajobraz, demonstrując niesamowity wpływ, jaki starożytna kultura tubylcza miała na cały region. Ze względu na uniwersalne znaczenie kulturowe i przyrodnicze Sajamy, w 2003 roku park został wpisany na Listę Informacyjną Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znany ze swojej uroczej scenerii, bogatej flory i fauny, niesamowitych trekkingu i stanowisk archeologicznych z czasów przedhiszpańskich, łatwo zrozumieć, dlaczego Park Narodowy Sajama jest jednym z klejnotów koronnych Boliwii.


ROŚLINY I PRZYRODA
Współpracując z lamami, alpakami, wigonami, pancernikami, niedźwiedziami, kotami andyjskimi, pumami, kondorami, strusiami, różowymi flamingami, łyskami, kolibrami i innymi zwierzętami wysokogórskimi, Park Narodowy Sajama to rewelacyjne miejsce do obserwacji dzikiej przyrody. Ozdobiony andyjskimi mokradłami, błękitnymi lagunami i bulgoczącymi gorącymi źródłami, najbardziej charakterystyczną cechą parku jest unikalny las rosnący na zboczu góry Sajama. Uważany za jeden z najwyższych lasów na świecie, las Queñoa składa się z 3-metrowej wysokości krzewów, które przystosowały się do stromych wzniesień i surowego klimatu Andów. Uprawiane prawie wyłącznie na tym obszarze, jedyne w swoim rodzaju drzewa przyczyniły się do uznania Sajamy za rezerwat przyrody, co zapewniło ochronę lasów Queñoa przed nadmiernym wycinką przez świat zewnętrzny.

POGODA
Na wysokości od 4200 do 6542 metrów warunki klimatyczne w Parku Narodowym Sajama są półpustynne i zimne. Podczas gdy temperatury w parku mogą być dość wysokie w ciągu dnia, wieczory mogą być bardzo chłodne, spadając do poniżej 0 ° C w nocy. W parku panuje średnia roczna temperatura wynosząca 10 ° C, niska zimą –30 ° C i dzienna wysoka temperatura 22 ° C latem. Przez cały rok panuje mróz, a latem pora deszczowa (od grudnia do marca). Średnie roczne opady wynoszą 300 mm, przy czym styczeń jest najbardziej mokrym miesiącem. Ze względu na suchy klimat parku i brak zachmurzenia, przez cały rok można podziwiać niezakłócony widok na szczyty wysokich gór Sajamy. Niestety, surowy klimat altiplano nie sprzyja produktywnemu rolnictwu, co oznacza, że ​​na tym obszarze mogą rosnąć tylko obfite rośliny i zboża, takie jak komosa ryżowa. Najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Sajama to pora sucha (kwiecień - listopad). Mimo chłodniejszej pogody to czas, kiedy drogi i szlaki są mniej błotniste. Osoby podróżujące w okresie od grudnia do marca mogą mieć świadomość, że atrakcje turystyczne mogą być ograniczone z powodu intensywnych opadów deszczu.

MIEJSCOWI LUDZIE
Populacja Parku Narodowego Sajama składa się z małych społeczności ajmańskich, które od tysiącleci żyją w surowym regionie. Szacuje się, że w zlewni parku żyje ponad 300 rdzennych rodzin, które uprawiają ziemię tak jak zawsze. Większość czasu spędzają na hodowaniu i wypasaniu zwierząt, używając wełny lam i alpak do przędzenia tkanin i tkania pięknych tkanin. Gotowe produkty są następnie przekazywane z pokolenia na pokolenie jako odziedziczone bogactwo. Uprawa komosy ryżowej i ziemniaków jest ograniczona w społecznościach ze względu na surowy klimat Altiplano, więc uprawa komosy ryżowej i ziemniaków służy wyłącznie do konsumpcji własnej. Podczas gdy większość rdzennych społeczności Sajamy nadal praktykuje starożytne zwyczaje i tradycje, Aymarowie coraz częściej łączą swój tradycyjny styl życia z nowoczesnymi technologiami. Obecnie niektórzy mieszkańcy utrzymują się z rosnącej ekoturystyki Sajamy, a także z małych przedsięwzięć handlowych, takich jak rękodzieło, tkactwo i tekstylia. Żyjąc w zgodzie ze środowiskiem, od którego tak bardzo zależą, mieszkańcy Ajmara współpracują z urzędnikami obsługi parków, nie tylko w celu poprawy warunków życia, ale także w celu zapewnienia zrównoważonej przyszłości, pomagając chronić wrażliwe środowisko, w którym żyją.

POPULARNE RZECZY DO ZROBIENIA
Kąpać się w naturalnych gorących źródłach
Wstań o świcie, aby odwiedzić gejzery Walla Keristo
Wybierz się na obserwację ptaków na rzece Lauca
Wybierz się na 2-dniową wędrówkę do Lago de Alturas
Wejdź na wulkan Nevado Sajama
Sprawdź tajemnicze  linie Sajama
Spaceruj po przedhiszpańskich stanowiskach archeologicznych
Fotografuj dziką przyrodę w Lago Huanakota
Obejrzyj fascynujące dzieła sztuki w „Andyjskiej Kaplicy Sykstyńskiej”, pięknym kościele położonym w kolonialnym mieście Curahuara de Carangas
Odkryj malowidła jaskiniowe Tomarapi
Wejdź w interakcję z mieszkańcami, poznając styl życia Ajmarów

WYCIECZKI
Chociaż zdecydowanie możliwe jest samodzielne zwiedzanie Parku Narodowego Sajama, zdecydowanie zaleca się zarezerwowanie wycieczki nie tylko ze względu na wygodę dotarcia do niego, ale także po to, aby jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie. Istnieje wiele touroperatorów obsługujących park narodowy, oferujących różne programy o różnym czasie trwania. Średni koszt dobrej jakości wycieczki 2 dni / 1 noc wynosi około 200 USD na osobę, co zazwyczaj obejmuje:
Doświadczony lokalny przewodnik
Zakwaterowanie w domkach lub namiotach
Posiłki i napoje (woda / soki)
Wycieczki z przewodnikiem i zajęcia
Prywatny transport do iz Parku Narodowego Sajama
Większość wycieczek obejmuje wszystkie wycieczki i można je opłacić z góry kartą kredytową. Możesz zarezerwować z wyprzedzeniem przez e-mail lub na zasadzie walk-in bezpośrednio w La Paz lub miejscowości Sajama. Jeśli to możliwe, spróbuj zorganizować grupę 4 lub więcej osób do podróży, ponieważ ceny stają się znacznie niższe, im więcej osób korzysta z wycieczki. Rezerwując wycieczkę, należy pamiętać, że jakość i standardy różnią się znacznie w zależności od ceny. Wyższe ceny wycieczek zwykle oznaczają, że pracownicy są dobrze opłacani przez cały rok, przewodnicy są profesjonalni i kompetentni, zakwaterowanie jest wygodne, zyski wracają do prac konserwatorskich, a firmy dbają o środowisko. Dla tych, którzy samodzielnie zwiedzają Park Narodowy Sajama, strażnicy w biurze turystycznym, Servicio Nacional de Areas Protegias (SERNAP) w wiosce Sajama mogą pomóc odpowiedzieć na większość pytań. Mogą zorganizować muły, tragarzy i / lub przewodników dla alpinistów, kosztujących około 560 Bs (80 USD) dziennie dla przewodników i około 140 Bs (20 USD) dla tragarzy, a także mogą zorganizować zakwaterowanie w stylu rodziny goszczącej w wiosce Sajama. W przypadku pytań dotyczących Parku Narodowego Sajama możesz z wyprzedzeniem wysłać wiadomość e-mail do biura turystycznego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

FIRMY TURYSTYCZNE
Oto renomowane firmy oferujące codzienne i kilkudniowe wycieczki po Parku Narodowym Sajara:
Wycieczki na banjo
Wycieczki Inków Land
Milenijna turystyka i podróże
Tupiza Tours
Wycieczki Kanoo

OPŁATY I WYMAGANIA DOTYCZĄCE PARKOWANIA
Opłata za wstęp do Parku Narodowego Sajara wynosi 100 Bs (14 USD), a cena obejmuje małą mapę parku. Należy pamiętać, że większość organizatorów wycieczek nie wlicza tej opłaty za wstęp do ceny. Kolejne 30 Bs jest wymagane, jeśli chcesz zanurzyć się w gorących źródłach. Turyści są również zobowiązani do rejestracji w parku przy użyciu danych paszportowych

DOSTAĆ SIĘ TAM

Do Parku Narodowego Sajama można łatwo dojechać nowo utwardzoną drogą Patacamaya-Tambo Quemado, łączącą La Paz, Oruro i Arica w Chile.

AUTOBUSEM
Ponieważ nie ma autobusów jadących bezpośrednio do Sajamy, podróżni muszą przesiąść się w małym miasteczku Patacamaya, małym przystanku dla ciężarówek przy głównej drodze między La Paz a Oruro. Uwaga: autobusy nie zawsze kursują w niedzielę, więc upewnij się, że plan podróży jest elastyczny. Z La Paz:  weź wczesny poranny autobus jadący do Oruro z terminalu autobusowego La Paz do miasta Patacamaya, skąd kolejna minibus jedzie bezpośrednio do wioski Sajama (szczegóły poniżej). Autobusy z La Paz odjeżdżają co 30 minut, a podróż do Patacamaya trwa około 1,5 godziny. Bilet w jedną stronę kosztuje 10 Bs (1,50 USD). Od Oruro: Wsiądź do jednego z porannych minibusów jadących do La Paz, wysiadając w Patacamaya. Istnieje kilka odjazdów na godzinę, a podróż z Oruro do Patacamaya trwa około 2 godzin. Będziesz musiał zapłacić pełną cenę La Paz za bilet, który kosztuje 30 Bs (4 USD) w jedną stronę. Z Patacamaya weź minibus do wioski Sajama (szczegóły poniżej). Alternatywna trasa z La Paz / Oruro: Wsiądź do jednego z kilku autobusów jadących codziennie do Arica w Chile, prosząc kierowcę o podwiezienie Cię na drogę prowadzącą do Sajama. Od tego miejsca nadal jesteś 12 km od wejścia do parku, więc pamiętaj, że będziesz musiał albo poczekać, aż przejedzie samochód, aby podwieźć Cię do miasta, albo przejść pozostałą odległość (około 3 godzin) . W przeciwnym razie możesz wysiąść w pobliskim mieście Tambo Quemada, skąd transport do Sajamy powinien być łatwy do znalezienia. Z Patacamaya: Wsiądź do autobusu jadącego o godzinie 12:00 do Sajamy, odjeżdżając z północnej strony miasta przed „Restaurante Capitol”. Codziennie kursuje tylko jeden autobus, więc zaleca się, abyś jak najwcześniej zaczął ustawiać się w kolejce, aby zapewnić sobie miejsce. Autobus odjeżdża, gdy jest pełny, więc nierzadko trzeba czekać do 13:30, aby wyruszyć w drogę. Podróż do Sajamy trwa około trzech godzin i kosztuje 30 Bs (4 USD) za bilet w jedną stronę. Po drodze nie ma przystanków, więc przed wyjazdem skorzystaj z łazienki i kup przekąski. Od Sajamy: Aby wrócić do Patacamaya, autobus odjeżdża z głównego placu codziennie o 5:30 (4 rano w niedzielę). Musisz być na przystanku 15 minut przed odjazdem, więc załóż ciepłe ubranie, ponieważ o tej porze jest bardzo chłodno. Podróż trwa około 3 godzin i kosztuje 25 Bs (4 USD) w przypadku biletu w jedną stronę. Z Patacamaya jeździ wiele autobusów do Oruro i La Paz. Inną opcją jest zorganizowanie windy z wioski Sajama na główną autostradę i czekanie na autobus jadący z Arica do La Paz. Autobusy przejeżdżają przez skrzyżowanie około południa i zwykle zatrzymują się dla pasażerów wzdłuż drogi. Zapytaj mieszkańców Sajamy o dokładniejsze czasy.

SAMOCHODEM
Wynajem samochodu to idealny sposób nie tylko na dotarcie do Sajamy, ale także na zwiedzanie okolicy, ponieważ do większości głównych miejsc w parku prowadzi droga. Z La Paz: Po przejechaniu przez El Alto kieruj się na południe główną autostradą do Oruro. 65 kilometrów za El Alto  T ranca , tuż przed miastem Patacamaya, znajduje się dobrze oznaczony zakręt w prawo (na zachód) na utwardzoną autostradę do Arica i chilijskiego wybrzeża. Jedź na zachód przez 169 km, aż dotrzesz do skrętu w prawo na wioskę Sajama i Park Narodowy Sajama (skręt jest tuż za oznakowanym znakiem 165 km). Polna droga dojazdowa do parku może być błotnista w porze deszczowej, a dojazd do stacji strażników, która znajduje się 12 km od zakrętu na utwardzoną drogę, może zająć prawie pół godziny.
Z Parku Narodowego Sajama:  Możesz wynająć jeepa z kierowcą w biurze parku, aby zwiedzić atrakcje parku lub wrócić na główną drogę i złapać autobus. Większość podróży kosztuje około 100 B (16 USD) na pojazd.

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ
Większość osób odwiedzających Park Narodowy Sajama zatrzymuje się w wiosce Sajama. Dostępne są różne opcje, od biwakowania w parku po bardzo podstawowe zakwaterowanie u rodziny goszczącej i wygodne hostele. Strażnicy parku w biurze turystycznym mogą pomóc w zorganizowaniu zakwaterowania w wiosce Sajama, z kwaterami rodzinnymi kosztującymi około 60 B (9 USD) za noc i hostelami około 80 B (12 USD) za noc. Istnieje również możliwość noclegu w ekologicznym domku na północnej granicy parku, około 12 km od wioski Sajama. Chata prowadzona przez społeczność jest najwygodniejszą ze wszystkich opcji parku, chociaż jest o wiele droższa i kosztuje 500 B (72 USD) za noc za pełne wyżywienie. Biwakowanie jest możliwe w dowolnym miejscu w parku, jednak należy być przygotowanym na niskie temperatury i silny wiatr. Do renomowanych miejsc noclegowych w okolicy należą:
Hostel Sajama
Hostel Oasis
Selen i Sofia Hostel
Albergue Ecoturístico Tomarapi
Uwaga: w parku jedzenie, napoje, przekąski itp. Są dwukrotnie droższe niż w pobliskich miejscowościach. Idealny budżet na jedzenie w Parku Narodowym Sajama to około 25 Bs (4 USD). na dzień.

WSKAZÓWKI PODRÓŻNICZE
Park Narodowy Sajama znajduje się na wysokości ponad 4000 metrów, dlatego  przed podjęciem jakiejkolwiek intensywnej aktywności zaleca się spędzenie dnia lub dwóch na  aklimatyzacji
Ze względu na surowy klimat ważne jest, aby zabrać ze sobą ubrania, które można nałożyć na siebie, okulary przeciwsłoneczne, czapkę, krem przeciwsłoneczny i sztyft
Po przybyciu do wioski Sajama wszyscy podróżni muszą zarejestrować się w biurze parku (SERNAP), czynnym codziennie od 8:00 do 12:00 i od 14:30 do 19:00
Bankomat najbliżej Sajamy znajduje się w Patacamaya, więc upewnij się, że masz ze sobą gotówkę.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia