Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bali Bali to wyspa i prowincja w Indonezji. Prowincja obejmuje wyspę Bali i kilka mniejszych sąsiednich wysp, w szczególności Nusa Penida, Nusa Lembongan i Nusa Ceningan. Znajduje się pomiędzy wyspą Java na zachodzie i Lombokem na wschodzie. Stolica, Denpasar, znajduje się w południowej części wyspy.

Populacja wyspy to około 4,5 miliona ludzi. Wyspa jest domem dla większości indonezyjskich hinduistów.

Bali jest popularnym ośrodkiem turystycznym, który od lat 80. XX wieku obserwuje znaczny wzrost odwiedzin. Działalność związana z turystyką stanowi 80% jej gospodarki. Jest znana ze swoich wysoko rozwiniętych sztuk, w tym tradycyjnego i nowoczesnego tańca, rzeźby, malarstwa, skóry, obróbki metali i muzyki. Indonezyjski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbywa się co roku w Bali.

W marcu 2017 r. TripAdvisor ochrzciło tę wyspę jako najlepsze miejsce na świecie.

Bali jest częścią Trójkąta Koralowego, obszaru o największej różnorodności biologicznej gatunków morskich. Można się tu doliczyć ponad 500 raf, w których można znaleźć gatunki koralowe. Dla porównania jest ich około 7 razy więcej niż na całym Karaibach.

W 2013 roku Bali było gospodarzem Miss World.

Bali było zamieszkiwane około 2000 r. p.n.e. przez mieszkańców migrujących pierwotnie z Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Kulturowo i językowo, Balinowie są ściśle związani z ludem indonezyjskiego archipelagu, Malezji, Filipin i Oceanii.

W starożytnym Bali istniało dziewięć hinduistycznych sekt, mianowicie Pasupata, Bhairawa, Siwa Shidanta, Waisnawa, Bodha, Brahma, Resi, Sora i Ganapatya.

Każda sekta czciła określonego bóstwa jako swojego osobistego Boga.

Kultura balijska miała silny wpływ na kulturę indyjską, chińską, a szczególnie hinduską, począwszy od I w. p.n.e.

Choć turystyka produkuje największą produkcję PKB, rolnictwo jest nadal największym pracodawcą na wyspie.

Rybołówstwo zapewnia również znaczną liczbę miejsc pracy. Bali jest również znana ze swoich rzemieślników, którzy produkują szeroki wachlarz rękodzielnictwa, w tym tkaniny i odzież batik i ikat, drewniane rzeźby, rzeźby z kamienia, malarstwo i srebro.

Wyspa Bali leży w odległości 3,2 km na wschód od Jawy i około 8 stopni na południe od równika. Bali i Java są oddzielone przez Cieśninę Bali. Od wschodu na zachód, wyspa ma około 153 km szerokość i rozciąga się na około 112 km z północy na południe. Gęstość zaludnienia wynosi około 750 osób/km2.

Najwyższym szczytem na Bali jest góra Agung (3,031 m npm), znana jako "góra matki". Jest ona aktywnym wulkanem, uznawanym za jeden z najbardziej prawdopodobnych miejsc na masową erupcję w ciągu najbliższych 100 lat. Wulkaniczna przyroda Bali przyczynia się do wyjątkowej płodności roślin, a wysokie pasma górskie zapewniają wysokie opady powodujące dużą wydajność w sektorze rolnym. Południowe zbocza gór są szerokie i stale opadające, co ułatwia uprawy ryżu. Z kolei Północna strona zboczy jest głównym obszarem produkcji kawy, a także uprawy warzyw i hodowli bydła.

Wyspę Bali otaczają rafy koralowe. Plaże na południu mają tendencję do posiadania białego piasku, podczas gdy na północy i zachodzie piasek jest czarny. Na Bali nie ma większych dróg wodnych, chociaż rzeka Ho jest żeglowna przez małe łodzie sampańskie. Czarne piaszczyste plaże między Pasut i Klatingdukuh są rozwijane w celach turystycznych, ale poza nadmorską świątynią Tanah Lot, nie są jeszcze wykorzystywane do znacznej turystyki.

Największym miastem jest stolica prowincji, Denpasar, w pobliżu południowego wybrzeża. Liczba mieszkańców wynosi 500 tysięcy. Drugim co do wielkości miastem Bali jest stara stolica kolonialna, Singaraja, która znajduje się na północnym wybrzeżu i jest domem dla około 100 000 ludzi. Inne ważne miasta to kurort plażowy Kuta, który jest praktycznie częścią obszaru miejskiego w Denpasar, a Ubud, położone na północ od Denpasar, jest centrum kulturalnym wyspy.

Nadrzędna kategoria: Azja