Przewodnik po najpiękniejszych miejscach na Świecie
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Park Narodowy Lanín to obszar chroniony o powierzchni 413 000 hektarów położony w południowo-zachodniej części prowincji Neuquén, w argentyńskiej Patagonii, graniczący z Chile od zachodu i Parkiem Narodowym Nahuel Huapí od południa. Został utworzony w 1937 roku w celu ochrony i zachowania ważnego obszaru lasów andyjsko-patagońskich , zwłaszcza drzew małp puzzli ( Araucaria araucana ), Raulí ( Nothofagus nervosa ) i buka zwyczajnego ( Nothofagus obliqua ), które w Argentynie występują wyłącznie ten Park Narodowy.Jest to trzeci co do wielkości park narodowy w Argentynie po Nahuel Huapí i Los Glaciares. Pełen polodowcowych jezior (ponad 20), gór i rzek, park oferuje wspaniałe krajobrazy z doskonałymi przykładami trzech różnych ekoregionów: Stepu Wysokoandyjskiego, Stepu Patagońskiego i Lasu Andyjsko-Patagońskiego . Pogoda jest łagodna i wilgotna, z ciepłymi latami, które pozwalają cieszyć się jeziorami i brzegami rzek, obfitymi opadami deszczu wiosną i jesienią oraz częstymi opadami śniegu i temperaturami poniżej zera zimą.

Park zawdzięcza swoją nazwę najwyższemu szczytowi tego obszaru, wulkanowi Lanín (co w rodzimym języku mapuche oznacza „Martwą Skałę”), pokrytym lodem wygasłym stratowulkanem w kształcie stożka o wysokości 3776 m, graniczącym z Chile. Będąc ogromnym stożkiem położonym na stosunkowo małej wysokości, w pogodne dni wulkan jest widoczny z bardzo daleka, stając się ikoną regionu, do tego stopnia, że ​​jest jednym z symboli prowincji Neuquén.

Główne jeziora w parku znajdują się z północy na południe: Ñorquinco i Quillén w północnej części parku, Tromen i Huechulafquen, położone odpowiednio na północ i południe od wulkanu, Curruhué, Lolog i Lácar w centralnej części parku i Meliquina. , Machónico i Hermoso na południu; dwa ostatnie stanowią część Szlaku Siedmiu Jezior , który biegnie przez sąsiedni Park Narodowy Nahuel Huapí. Większość z tych jezior spływa do Oceanu Atlantyckiego przez rzeki Limay i Negro, z wyjątkiem jeziora Lácar, które wpada do Oceanu Spokojnego.

Najważniejszym miastem w okolicy jest San Martín de los Andes . Położona nad brzegiem jeziora Lácar, w pobliżu parku, ta wioska o architekturze alpejskiej jest doskonałą bazą wypadową dla odwiedzających park, zapewniając doskonałe usługi turystyczne. Inne miasta w zasięgu parku to Junín de los Andes, 45 km na północ od San Martín i Aluminé, w północnej części parku. W parku znajduje się również siedem rdzennych społeczności Mapuche , które mieszkały na tym terytorium przed utworzeniem parku. Ich imiona to Aigo, Lefima, Ñorquico, Cayún, Curruhuinca, Cañicul i Raquithué. Zarządzają niektórymi zasobami na własnych obszarach chronionych.

Park Narodowy Lanín zapewnia mnóstwo atrakcji turystycznych, szczególnie dla osób poszukujących przyrody, wspaniałych krajobrazów i przygód. Wielu odwiedzających przyjeżdża, aby wspiąć się na wulkan Lanín, co jest stosunkowo łatwe i można to zrobić w ciągu dwóch dni, śpiąc po drodze w jednej z górskich chat. Inne dobre podjazdy, które można wykonać w ciągu dnia, to szczyty Chivo (2064 m), Colorado (1774 m) i Mallo (1941 m), wszystkie ze spektakularnymi widokami na szczycie i po drodze. Oprócz podjazdów istnieje wiele bardziej miękkich opcji trekkingowych, takich jak tor Malleo, wodospad Saltillo, laguny Corinas i źródła termalne Queñi, między innymi. Są to piękne spacery po andyjskim lesie Patagonic lub Valdivian Rain Forest, które pozwalają wszystkim odwiedzającym, w tym dzieciom, spędzić wspaniały dzień na łonie natury.

Na terenie parku znajduje się wiele miejsc kempingowych, większość z nich nad brzegiem jezior; niektóre są po prostu darmowymi kempingami bez usług, podczas gdy inne są bardziej zorganizowane i mają podstawowe usługi. Rower górski to kolejny świetny sposób na podziwianie parku; w San Martín de los Andes jest kilka wyznaczonych torów i wiele możliwości wypożyczenia rowerów i akcesoriów. Również z San Martín, Junín de los Andes i Aluminé można zorganizować wszelkiego rodzaju atrakcje, takie jak rafting po białych wodach lub pływanie kajakiem i kitesurfingiem po jeziorach. Zimą w ośrodku narciarskim Chapelco Ski w pobliżu parku można uprawiać sporty zimowe i zimowe, a także wędrówki na rakietach śnieżnych, co jest naprawdę pięknym przeżyciem. Inne zajęcia to jazda konna, obserwacja ptakówi wędkarstwo, przyciąga wielu międzynarodowych gości ze względu na znane na całym świecie miejsca do wędkarstwa muchowego.

Dla miłośników fotografii i zwiedzania flory i fauny park jest zdecydowanie rajem z niesamowitymi krajobrazami, które zmieniają się znacząco wraz z porami roku. Występuje tu wiele rodzimych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych, jak wspomniana wyżej Araukaria i różne gatunki Nothofagus. W szczególności Araukaria jest tym, co przyrodnicy nazywają  „żywą skamieliną” pochodzącą z wczesnych epok mezozoicznych (czyli około 250 milionów lat temu do 65 milionów lat temu), co oznacza, że ​​jest to gatunek, który przetrwał poważne wymieranie przez ogromne okresy czasu, co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla wszystkich zainteresowanych historią naturalną i geologią.

Endemicznych ptaków Andyjskiej-Patagonii lesie niczym Magellana Woodpecker , w Austral Parakeet , w Chucao krytonosowate, przez Wiretail Des Murs' , a Zielona oparciem sephanoides  można znaleźć w parku . Ssaki, takie jak południowo-andyjski jeleń , południowy pudu , puma i australijski kot plamisty,  żyją w głębokich lasach, więc są naprawdę trudne do zobaczenia.

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa